درباره دانشگاه

معرفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی

 

هستۀ اولیۀ دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی دانشکدۀ مخابرات است که در سال ۱۳۰۷ شمسی در محل فعلی دانشکدۀ مهندسی برق دانشگاه تأسیس و در سال ۱۳۱۸ اساسنامۀ آن به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسیده است.

 
 
اين كتاب به همت 'سيد حجت الحق حسيني' به نگارش درآمده است و تاريخ فعاليت و شكل گيري دانشگاه صنعتي خواجه نصير در فاصله سال هاي 1307 تا 1367 را ارائه مي كند.
مولف كتاب تاريخ دانشگاه صنعتي خواجه نصير، هدف از تاليف اين اثر پژوهشي را اثبات تاريخ 1307 به عنوان سال پايه گذاري اين دانشگاه و همچنين بازنمايي بخشي از 60 سال آموزش عالي فني و مهندسي ايران ذكر كرد.
اين كتاب در 5 فصل شامل روشنگري در موضوع پژوهش، آموزش فني و مهندسي در دوره قاجار، دوران پهلوي اول (1304 تا 1320)، دوران پهلوي دوم (1320 تا 1357) و دوران جمهوري اسلامي تاليف شده است.
هسته اوليه دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي با راه اندازي مدرسه عالي مخابرات در سال 1307 بنا گذاشته شد و در دوران بعد از انقلاب اسلامي با ادغام 13 موسسه و مركز آموزش عالي فني و مهندسي، شكل گرفت كه ابتدا در قالب مجتمع فني مهندسي و سپس دانشكده فني مهندسي و نهايتا دانشگاه صنعتي خواجه نصير (1367) به فعاليت ادامه داد.
دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي اكنون بيش از 6 هزار دانشجو و حدود 300 عضو هيات علمي دارد.
 
 
 
 
 
 

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با ساختار فعلی، در سال ۱۳۵۹ و به‌دنبال تصویب ستاد انقلاب فرهنگی طی ادغام ۹ مرکز آموزش عالی با عنوان مجتمع فنی و مهندسی، بنیاد نهاده شد و سپس در سال ۱۳۶۲ نام آن به «دانشگاه فنی و مهندسی» تغیير يافت. تغيير نهايي نام دانشگاه به عنوان فعلي، به سال ۱۳۶۷ برمي‌گردد که در آن سال، دانشگاه به نام دانشمند پرآوازۀ اسلامي و ايراني، حکيم خواجه نصيرالدين طوسي، مزين شد.

 

هم‌اکنون دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با ۱۱ دانشکده، به فعالیت‌های پربار آموزشی خود ادامه می‌دهد: مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی هوافضا، مهندسی صنایع، مهندسي نقشه‌برداري، مهندسي کامپيوتر، مهندسي و علم مواد، رياضي، فيزيک، شيمي.

دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی درحال‌حاضر ۲ قطب علمی، ۱۹۴ آزمایشگاه پژوهشی و آموزشی، ۱۳ مرکز پژوهشی، ۳ گروه پژوهشی، ۶ پژوهشکده، ۱۱ شرکت دانش بنیان و ۲۸ شرکت مرکز رشد دارد که در زمینه‌های تخصصی دانشگاه فعالیت مي‌کنند.

این دانشگاه توانسته ‌است با عقد قراردادهای بسیار با صنایع گوناگون کشور، ضمن حل مشکلات تخصصی آن‌ها، در بسیاری از دستاوردهای پژوهشی ایران سهیم باشد. مجموعه فعالیت‌های پژوهشی آن، حکایت از پويايي دانشگاه در عرصه‌هاي مختلف علمي و صنعتي دارد که در پاره‌اي از زمينه‌ها تنها نيروهاي متخصص کشور در اين دانشگاه فعاليت مي‌کنند يا دانش‌آموختۀ اين دانشگاه‌اند.

براساس پایگاه‌های معتبر برای رتبه‌بندی دانشگاه‌ها در جهان، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی پیشرفت و رشد محسوسی داشته است: برطبق آمارِ پایگاه رتبه‌بندی ISI، این دانشگاه در شمار ۱درصد تولیدکنندگان علم در دنیا معرفی شده است. همچنین جدیدترین رتبه‌بندی بین‌المللی مؤسسۀ تایمز در سال ۲۰۱۷، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی را جزء ۶ دانشگاه برتر ايران مي‌داند.

دفتر مرکزی دانشگاه در خیابان میرداماد قرار دارد و دانشکده‌ها و خوابگاه‌های این دانشگاه در چندین نقطۀ شهر تهران پراکنده‌اند:

۱. دانشکده‌های مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر، در سیدخندان؛

۲. دانشکده‌های فیزیک و شیمی، ‌در خیابان شریعتی (جلفا)؛

۳. دانشکده‌های مهندسی عمران و مهندسی نقشه‌برداری، در خیابان ولی‌عصر؛

۴. دانشکده‌های مهندسی مکانیک و مهندسی صنایع و مهندسی و علم مواد، در خیابان ملاصدرا؛

۵. دانشکده‌های مهندسی هوافضا و ریاضی، در تهرانپارس.

قدمت برخی از دانشکده‌‌ها به چندین دهه قبل برمی‌گردد.

باتوجه‌به سیاست‌های راهبردی دانشگاه در یک دهۀ گذشته، دوره‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه در سال‌های اخیر تقویت شده است و بیش از ۴۰درصد کل دانشجویان دانشگاه در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری تحصيل مي‌کنند. درضمن دوره‌هاي آموزش الکترونيکي دانشگاه همگي در مقطع کارشناسي‌ارشد فعال‌اند. همچنين دانشگاه با اجراي چندين دورۀ بين‌المللي مشترک در مقاطع کارشناسي‌ارشد و دکتري با برخي از دانشگاه‌ها در کشورهاي انگلستان، فرانسه، هلند، آلمان و روسيه همکاري نزديک داشته است. نيز، در يك دورۀ كارشناسي هوافضا چند سال است فعاليتي مشترك با دانشگاه ماتي روسيه در پيش گرفته است.

 

 
معرفی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
تاریخ به روزرسانی:
1402/12/16
تعداد بازدید:
18597
امتيازدهي
ميانگين امتيازها:3 تعداد كل امتيازها:80
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الكترونيكي شما
شماره تلفن
توضيحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
كد امنيت